POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego, diagnozowana przede wszystkim u osób starszych i po 40. roku życia. Jej pierwsze objawy bywają mylone z tymi towarzyszącymi astmie. Z naszego artykułu dowiesz się, co może wskazywać na podejrzenie POChP i jakie badania pozwalają jednoznacznie zdiagnozować lub wykluczyć tę chorobę. Zapraszamy do lektury.
Czym jest POChP?
POChP to choroba układu oddechowego, współcześnie klasyfikowana jako ogólnoustrojowa, rzutująca na wszystkie kluczowe funkcje organizmu. Wywołuje ją długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, a przede wszystkim dym tytoniowy.
Choroba ta charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Jest to spowodowane stanem zapalnym w układzie oddechowym i nieodwracalnymi zmianami w oskrzelach i płucach.
Typowe dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest stopniowe narastanie objawów, takich jak kaszel, duszność, odkrztuszanie plwociny (gęstej wydzieliny z płuc) i obniżona tolerancja wysiłku. U niektórych chorych obserwuje się także utratę masy ciała oraz krwioplucie. Więcej o objawach POChP można przeczytać na stronie internetowej pod adresem https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
To warto wiedzieć:
W przebiegu POChP można zaobserwować zaostrzenia choroby, spowodowane infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi, zanieczyszczeniem powietrza czy używaniem wyrobów tytoniowych.
POChP to choroba o globalnym zasięgu. Choruje około 380 milionów ludzi (z czego około 2 milionów w Polsce) – co ciekawe, częściej diagnozuje się ją u mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności, a liczba zgonów spowodowanych chorobą wzrośnie nawet o ponad 30%.
Czynniki ryzyka POChP
W 9 na 10 przypadków przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest używanie wyrobów tytoniowych, w tym bierne palenie. Chorują jednak nie tylko osoby uzależnione od nikotyny lub te, którym po latach udało się zerwać z nałogiem.
Obecnie coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka jest zanieczyszczenie powietrza, głównie spowodowane przez tzw. niską emisję, czyli spalanie węgla, drewna i odpadów w kotłach niskotemperaturowych, co powoduje uwalnianie do atmosfery m.in. pyłów zawieszonych i toksycznych związków chemicznych.
Z kolei około 10% przypadków zachorowań dotyczy osób narażonych na szkodliwe czynniki, takie jak pyły i gazy, w swoim środowisku pracy, by wymienić tylko górników, hutników, rolników, pracowników budowlanych, sprzątaczki, mechaników samochodowych, kosmetyczki czy fryzjerów.
Jak nie pomylić POChP z astmą?
Zdarza się, że lekarze interpretują zgłoszone przez pacjenta objawy nie jako podejrzenie POChP, ale właśnie astmy. Obie choroby dają zbliżone, choć nie identyczne objawy.
Przede wszystkim astma charakteryzuje się objawami o zmiennej intensywności, a najważniejszymi z nich są napadowa duszność i kaszel. Poza atakami duszności u chorego zazwyczaj nie występuje trwałe ograniczenie przepływu powietrza, co z kolei jest typowe dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Astma może także współwystępować z innymi chorobami o podłożu alergicznym. Ponadto jest to choroba, do której można mieć predyspozycje genetyczne – szacuje się, że dziedziczna astma występuje u nawet 35-70% chorych.
Diagnozowanie i leczenie POChP
Osoby podejrzewające, że mogą mieć POChP, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. To on podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta do poradni pulmonologicznej, w której ewentualnie będzie kontynuowana szczegółowa diagnostyka tego schorzenia.
W celu potwierdzenia lub wykluczenia POChP przeprowadza się szereg badań, takich jak spirometria, pletyzmografia, RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG, badanie gazometryczne, pulsoksymetria czy ergospirometria (tak zwana próba wysiłkowa).
Dodajmy również, że Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć. Choroba poddaje się natomiast leczeniu i profilaktyce, a głównym celem terapii jest złagodzenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na uniknięcie inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci.
Artykuł sponsorowany